Історія школи
На мальовничих берегах річки Сорока розкинулось село Городок, що входить до складу Іллінецького району, Вінницької області'. Відомостей про давнє минуле села Городок є досить мало.
Питання про походження назви села остаточно не з’ясоване. Є різні міркування з приводу цього. Одна з версій доносить до нас відомості про те, що до нападу татар у XIII ст..село Городок було невеличким містечком -пригородком міста Кальника. Під час нападу монголо-татар Кальник був зруйнований. Залишилося лише південно-східне передмістя. Та оскільки воно було невеличким, його і назвали Городком.
Інші історичні джерела свідчать про те, що с. Городок було засновано в 1612-1625рр.
І входило воно до Гранівської волості. Називалось по-польськи - Грудек.
У 1887році в приміщенні колишньої католицької церкви волосний писар організував перший клас церковно-приходської школи на 20 учнів. Через три роки в селі вже існувала трьохрічна церковно-приходська школа на 40 учнів. Такою школа залишалась до жовтня 1917 року.
Змінювались вчителі. Щорічно школу закінчувало 8-12 учнів. Екзамени вони складали при Слободищанській школі. Школа продовжувала перебувати у руках церкви. Через відсутність вчителів школа деякий час пустувала. Весною 1918р. в село прибув вчитель Михалевич Павло Андрійович. Він організував початкову школу і запровадив навчання українською мовою. .
У 1919 році в селі з'явився учитель Добровольський П.М. Він разом з Михалевічем П.А. організували вище початкову школу, яка проіснувала до 1922р. У вищепочатковій школі було 4 класи (4-7кл). Навчатись у них ходили учні із сіл Китайгород і Чортория. Навчалось 18-20 учнів. Кількість учнів щорічно збільшувалась. Призначались нові вчителі.
Чотирьохрічна школа з 1924р. розмістилась у пристосованих приміщеннях поміщицького будинку. Чотирьохрічною школа залишалась до 1935 року. З 1935 року школа переросла в семирічку. Перший випуск сьомого класу був у 1938 році.
С. І. Побігайло з виконавцями ролей п’єси «Наталка Полтавка» |
З року в рік культура і освіта в селі зростали. У школі збільшилася кількість учнів.
І вже перед війною у школі було 238 учнів.
Мирне життя і праця людей були перервані війною. Життя в селі завмирало. Ненависть до жорстокості і свавілля окупантів піднімала людей на боротьбу з ними. З утворенням партизанського загону до його лав вмить вступила вчителька школи Гумалюк Марія Тарасівна.
Та прийшов довгожданий день визволення, а з ним і повернулось мирне життя.
Відновила свою роботу і школа. З початку вона була чотирьохрічна і учні продовжувавили навчання у Китайгородській середній школі. З 1951 року школа стала семерічною.
Випуск учнів 7 класу Городоцької семирічної школи 1955 рік. |
В цей час розгортає свою роботу клуб. Учні і вчителі тягнуться до участі в художній
самодіяльності. У 1955 році утворюється сільська бібліотека. Бібліотекарем був Марчук Михайло Володимироч
.
Учителі школи в 1949 році. |
Педколектив школи у 1953 році. |
Із серпня 1964 року по липень 1965 року директором школи був призначений Мудрак Петро Максимович.
Педколектив школи на останньому дзвонику у 1963 році. |
Майже рік із 14.08.1965 р. по 30.08.1966 р. школу очолював Провороцький Петро Ксенофонтович. В цей час уже йшло завершення будівництва |
Майже рік із 14.08.1965р. по 30.08.1966 р. школу очолював Провороцький Петро Ксенофонтович. В цей час уже йшло завершення будівництва приміщення нової середньої школи на кошти місцевого колгоспу.
За пасивність у роботі замість Провороцького П.К. призначено Черницю Дмитра Федотовича.
31. серпня 1966 року – це дата відкритя нового приміщення Городоцької середньої школи.
Приміщення нової школи, введеного в дію |
Будівництво нового приміщення школи. |
Протягом трьох років з 20.08.1971р. по 20.08.1974 р. школу очолював Глушко Федір Іванович. З перших днів свого призначення він почав займатись оформленням школи. Метою було створення системи наочності і роботи школи по інтернаціональному вихованню.
Директор школи Ф. І. Глушко на святі Першого дзвоника в 1972 році. |
В фойє школи розміщувався зал “Дружби народів”. Кожний клас оформляв куточок по одній із республік, вів переписку з цією республікою. Школа брала активну участь у житті села, в організації і проведенні свят, парадів.
|
Свято «Дружби народів». Травень 1973 рік. |
З перших днів роботи завоював любов учнів та повагу вчителів.
Неповний рік працював директором школи з 01.09.1976 р. по 01.08.1977 р. Костюк Мефодій Сергійович.
3 01.09.1977 р. директором школи призначено Щербаня Олександра Григоровича, який працював на даній посаді більше 30 років. Було вирішено одну із найболючіших проблем школи - побудовано шкільну їдальню на 100 посадочних місць, дві навчальні майстерні, добудовано 4 класні кімнати.
Завершення добудови шкільної їдальні. |
Директор школи О. Г. Щербань на святі Першого дзвоника. |
Протягом 1981-1982 навчального року на території тракторної бригади був розбитий перший в області наметовий табір праці і відпочинку «Авангард». Сюди приїздили гості з усіх районів області. |
перших післявоєнних днів працювати в школу прийшли вчителі початкових класів Дзюбенко Фросина Василівна, Бойко Ганна Антонівна, Гераженко Надія Яківна, Чумаченько Поліна Іванівна, Слюсар Галина Петрівна, Драч Марія Дем’янівна . їх любили діти, цінували колеги за відданість своїй справі. До плеяди фундаторів освіти в селі ми відносимо і вчительку російської мови та літератури Дзюбенко Ніну Леонідівну, вчительку математики Мамчур Ганну Володимирівну, вчителя математики Чорного Кузьму Гнатовича, який був професіоналом у справі фотографії, дякуючи чому у школі і сьогодні у школі залишилось ще багато знімків зроблених ним. Також учитель праці Шлапак Володимир Федорович - ветеран Великої Вітчизняної війни. Це і Четвертуха Микола Лук’янович - вчитель математики, Гуцалюк Марія Тарасівна - вчителька української мови та літератури.
Їх справу продовжували Бакай Надія Самсонівна - вчителька географії, нагороджена Орденом трудового Червоного Прапора, вчителька російської мови та літератури Лопушинська Лідія Дмитрівна, Черниця Лідія Лукічна та Міщенко Ніна Михайлівна - вчителі української мови та літератури.
Гордістю школи та району завжди були спортивні команди, які готував прекрасний вчитель фізкультури, вчитель-методист Міщенко Михайло Іванович. Душею шкільного колективу був Троян Михайло Наумович - вчитель математики, який викладав ще музику і співи.
Учителі школи, які перебувають на заслуженому відпочинку: Бакай Надія
Самсонівна, Лопушинська Лідія Дмитрівна, Міщенко Ніна МихайлівнаМіщенко Михайло Іванович, Коваленко Катерина Прокопівн
Гарний спомин про себе залишили вчителька математики Кузьмик Ганна | Пилипівна, вчителька російської мови Герман Зоя Олексіївна, вчителі г. початкових класів Юрченко Любов Леонтіївна, Яременко Ганна Федорівна, Лемпа Микола Лук 'янович - вчитель німецької мови. |